Predmet:
Informatika,
príprava na maturitnú skúšku
úroveň A
Školský
rok:
2005/2006
Ročník:
štvrtý
Počet
hodín:
120/4
Ciele
vyučovania:
Informatika
má dôležité postavenie vo vzdelávaní, pretože podobne ako matematika rozvíja
myslenie žiakov, ich schopnosť analyzovať a syntetizovať, zovšeobecňovať,
hľadať vhodné stratégie riešenia problémov a overovať ich v praxi.
Vedie k presnému vyjadrovaniu myšlienok a postupov a ich
zaznamenávaniu vo formálnych zápisoch, ktoré slúžia ako všeobecný
prostriedok komunikácie.
Poslaním
vyučovania informatiky na gymnáziu so zameraním na informatiku je viesť žiakov
k pochopeniu základných pojmov, postupov a techník používaných
pri práci s údajmi a toku informácii počítačových systémoch.
Buduje tak informatickú kultúru, t.j. vychováva k efektívnemu využívaniu
prostriedkov informačnej civilizácie s rešpektovaním právnych a etických
zásad používanie informačných
technológií a produktov. Toto poslanie by sa malo dosiahnuť prepojením
predmetu informatika s inými predmetmi.
Oblasť
informatiky zaznamenáva mimoriadny rozvoj, preto v predmete informatika je
potrebné dôkladnejšie sa zamerať na štúdium základných univerzálnych
pojmov, ktoré prekračujú súčasné technológie. Dostupné technológie
majú poskytnúť vyučovaniu informatiky široký priestor na motiváciu a praktické
projekty.
Výchovno-vzdelávací
proces smeruje k tomu, aby žiaci
·
si
rozvíjali schopnosť algoritmizovať zadaný problém, rozvíjali si programátorské
zručnosti, naučili sa pracovať v prostredí bežných aplikačných
programov, naučili sa vyhľadávať informácie uložené na CD alebo na sieti
a naučili sa komunikovať cez sieť;
·
si
rozvíjali svoje schopnosti kooperácie a komunikácie (naučili sa
spolupracovať v skupine pri riešení problému, zostaviť plán práce,
špecifikovať podproblémy, zhromaždiť výsledky, zostaviť ich do celkového
riešenia, verejne so skupinou o ňom referovať);
·
nadobudli
schopnosti potrebné pre výskumnú prácu (realizovať jednoduchý výskumný
projekt, sformulovať problém, získať informácie z primeraných
zdrojov, hľadať riešenie a príčinné súvislosti, sformulovať písomne
a ústne názor, diskutovať o ňom, robiť závery);
·
si
rozvíjali svoju osobnosť, tvorivosť, logické myslenie, zodpovednosť, morálne
a vôľové vlastnosti, húževnatosť, sebakritičnosť a snažili sa
o sebavzdelávanie;
·
sa
naučili rešpektovať intelektuálne vlastníctvo a autorstvo informatických
produktov, systémov a aplikácií (aby chápali, že informácie, údaje a programy
sú produkty intelektuálnej práce, sú predmetmi vlastníctva a majú
hodnotu), pochopili sociálne a právne aspekty informatiky.
Metódy práce:
·
konštruktivistická
teória vyučovania (učenie prácou, učenie objavovaním)
·
projektové
metódy
·
integrované
vyučovanie
·
referáty
·
dialogická
metóda
·
heuristická
metóda
Spôsoby
preverovania a hodnotenia žiakov:
·
referáty
·
projekty
·
prezentácia
vytvorených prác
·
portfólio
OBSAH
Výber
poznatkov je vymedzený tak, aby sa žiaci oboznámili so základnými pojmami
informatickej vedy pretransformovanými do didaktického systému a oboznámili
sa s prácou na počítači. Obsah je zameraný na získanie vedomostí a zručností
z algoritmizácie, programovania, informačných a komunikačných
technológií (IKT) v kancelárskom prostredí, v prostredí Internetu
a schopnosť vedieť aplikovať IKT v iných predmetoch.
Žiaci
sa naučia ovládať prostredie tých počítačových programov, ktoré sú v škole
k dispozícii. Dôkaz sa kladie na činnostný spôsob nadobúdania
poznatkov vedúci k objavovaniu zovšeobecnení a zákonitostí žiakmi.
Pri
výbere úloh je potrebné využívať medzipredmetové vzťahy a prihliadať
na predchádzajúce vedomosti a zručnosti žiakov, ich záujem a schopnosti.
§
bezpečnosť
pri práci, vnútorný poriadok učebne informatiky
§
algoritmy
a programovanie, vlastnosti algoritmu, zápis algoritmu
§
základné
etapy tvorby programu
§
matice,
základné pojmy, operácie s maticami (singulárna a regulárna matica,
jednotková matica, inverzná matica, transponovaná matica, súčet a rozdiel
matíc, násobenie matice konštantou, súčin matíc)
§
metódy
riešenia sústavy rovníc (Jordanova metóda, Gaussova eliminačná metóda)
§
vyhľadávanie
v jednorozmernom poli a vkladanie (lineárne, binárne)
§
triedenie
v jednorozmernom poli (vkladaním, výberom, výmenou), výhody a nevýhody
jednotlivých algoritmov
§
pojem
efektívnosti algoritmov, odhady časovej a pamäťovej zložitosti algoritmov
§
Hornerova
schéma (využitie pre výpočet
hodnoty polynómu, prevod medzi číselnými sústavami, derivácia v bode)
§
numerické
metódy riešenia nelineárnych rovníc (základná metóda, metóda stredov)
§
priebeh
polynomickej funkcie
§
analýza
a vlastnosti polynomickej funkcie (kompletné realizácia aplikácie)
§
numerické
integrovanie (obdĺžniková, lichobežníková metóda, Newton - Leibnitz)
§
rekurzia
(využitie, výhody a nevýhody, priama a nepriama, (faktoriál, fibonacci,
...))
§
rekurzívne
krivky (korytnačia grafika)
§
Hanojské
veže
§
problém
8 dám (prehľadávanie s návratom)
§
dynamické
dátové štruktúry, smerník (zoznam, spájané zoznamy, rad, strom, zásobník
(FIFO, LIFO))
§
algoritmy
využívajúc dynamické dátové štruktúry
Tematický
plán prerokovaný a schválený 23. augusta 2005 na zasadnutí PK Informatiky.